2015r. - Strefa Aktywności Społecznej Seniora

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "KOSEM" w 2015r. zrealizowało projekt "Strefa Aktywności Społecznej Seniora" w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Uczestniczyło w nim 40 osób z terenu gmin Zbuczyn i Mordy.

W ramach projektu realizowane były zajęcia:
1. Gastronomiczne. Z opracowanych przepisów i pod czujnym okiem szefa kuchni przygotowywano różnorodne potrawy. Uwieńczeniem zajęć była wspólna degustacja.  
2. Ze specjalistą ds. uprawy zieleni. Tematyką zajęć było projektowanie i zagospodarowywanie ogródków przydomowych , oraz uprawa roślin doniczkowych w domu.
3. Samorzutne.  Zajęcia były inspirowane zainteresowaniami uczestników projektu, podczas nich np. seniorzy sporządzali wspólnie z młodzieżą wiązanki cmentarne czy też stroiki świąteczne.
4. Z psychologiem. Spotkanie odbyło się na temat asertywności, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania symptomów depresji, komunikacji interpersonalnej, a także bieżących problemów seniorów.
5. Z ratownikiem medycznym. Utrwalono zasady udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, zachowywania się podczas zagrożenia zdrowia, czy też życia. 
6. Z dietetykiem. Spotkanie odbyło się na temat zasad prawidłowego odżywiania się, ekonomicznego wykorzystywania produktów żywnościowych, przeciwdziałania otyłości, w tym znaczenia ruchu w życiu człowieka.

W ramach programu zorganizowano: ogniska integracyjne, trzydniowy wyjazd do Krakowa i okolic, cykliczne wyjazdy na zajęcia z aqua-aeorobiku, wyjazd do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach na spektakl "Dwie morgi utrapienia" oraz Bal Seniora, który poprowadził wodzirej. Młodzież biorąca udział w projekcie uczestniczyła w ognisku integracyjnym, wyjeździe do kina, spotkaniu z psychologiem i ratownikiem medycznym.

Dodatkowo w ramach projektu odbył się wyjazd do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Zamku Królewskiego oraz Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Z inicjatywy seniorów zorganizowano również wspólną Wigilię. Spotkanie odbyło się w miłej, ciepłej atmosferze przedświątecznej, któremu towarzyszyło wspólne kolędowanie.

Galeria