2016r. - Aktywni Seniorzy – Aktywna Młodzież

Dzięki pozyskaniu środków finansowych z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Kosem” zrealizowało w 2016r. projekt „Aktywni Seniorzy – Aktywna Młodzież”.

W czasie jego trwania odbyły się spotkania ze specjalistami, w tym z psychologiem, policjantem i dietetykiem, a także zajęcia warsztatowe. Podczas zajęć kulinarnych uczestnicy pod okiem szefa kuchni wspólnie przygotowywali pyszne potrawy, a na innych warsztatach powstały samodzielnie wykonane pokrowce z filcu, wiązanki oraz ozdoby świąteczne.

Celem projektu była także promocja zachować prozdrowotnych, a zwłaszcza aktywności fizycznej. Seniorzy podczas zajęć nordic walking poznali właściwą technikę chodzenia z kijami, a zajęcia aqua-aerobiku w Parku Wodnym w Siedlcach były okazją do ćwiczeń w wodzie, w tym nauki pływania.

Wzajemnej integracji służyły wspólne wyjazdy i spotkania. Młodzież zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polin, biorąc także udział w warsztatach na temat „Jak pięknie się różnić?”. Zajęcia te pozwoliły uwrażliwić młodych ludzi na problemy innego człowieka oraz kształtowały w nich postawy tolerancji. Seniorzy mogli spędzić wspólnie czas podczas czterodniowej wycieczki w góry. W trakcie wyjazdu uczestnicy m.in. zwiedzili Krynicę-Zdrój, Kopalnię Soli w Wieliczce, a także wjechali kolejką górską na Jaworzynę Krynicką. W październiku seniorzy mieli okazję obejrzeć pełen humoru spektakl „Mężczyzna idealny” w CKiS w Siedlcach. Podczas spotkania wigilijnego panie uczestniczące w projekcie przygotowały część artystyczną przybliżając zwyczaje świąteczne. Odbyło się także wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Podsumowaniem działań był prowadzony przez wodzireja Bal Seniora.

Dzięki projektowi okazało się, że w ludziach żyjących w najbliższej okolicy znajduje się wiele życzliwości i pokłady pozytywnej energii. Podczas wspólnie spędzanego czasu uczestnicy projektu otwierali się na potrzeby współuczestników, pomagając sobie wzajemnie, angażowali się w organizację spotkań, dbając o dobrą atmosferę w grupie.

Mamy nadzieję, że wspólne spotkania będą kontynuowane także po zakończeniu projektu, a wyniesiona wiedza będzie wykorzystywana w życiu codziennym.

Galeria