Stronie Śląskie 2017

Uczestnicy obozu w Stroniu Śląskim 10-23 lipca 2017r. wzięli udział w zajęciach turystycznych i historycznych, wychowawczych i edukacyjnych. Zapoznali się z historią ziemi kłodzkiej. Prowadzono zajęcia turystyczne o różnym stopniu trudności; zajęcia teoretyczne- posługiwanie się mapą, kompasem, udzielanie pierwszej pomocy, poznawanie zasad zachowania się w górach.

Podczas pobytu odbyły się wycieczki krajoznawcze, wyprawy w Góry Stołowe na Śnieżnik, zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. 

Zwiedzano hutę szkła kryształowego "Violetta", muzeum kamieni i minerałów, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie przeprowadzone zostały zajęcia z czerpania papieru.

- zwiedzano Kudowę Zdrój i park zdrojowy, Muzeum Zabawek, Czermną, gdzie znajduje się słynna Kaplica Czaszek oraz ruchoma szopka.

- Korzystano z zlewu  Morawka,

- zwiedzano kopalnię złota i arsenu w Złotym Stoku, odbył się podziemny spływ łodzią i podziwianie podziemnego wodospadu w "Czarnej Sztolni"
- spotkanie z gnomem w Chodniku Śmierci, a po wyjściu z kopalni zabawa w poszukiwaczy złota, wypłukiwanie złota.

- Pobyt w średniowiecznym parku techniki, średniowieczne urządzenia, które można wprawić w ruch, a dla miłośników mocnych doznań w pobliżu jest leśny park przygody Skalisko utworzony na terenie byłego kamieniołomu z najdłuższymi i najwyższymi tyrolkami w Europie.

- Zwiedzano Kłodzka - średniowieczny mostu gotycki Świętego Jana nad rzeką Młynówką, Twierdzę Główną na Fortecznej Górze, rynku z imponującym neorenesansowym Ratuszem,

- Odbyła się wycieczka piesza z Międzygórza do Ogrodu Bajek (gdzie umieszczone są liczne drewniane rzeźby postaci znanych z bajek i opowieści) oraz do przełomu rzeczki Wilczki i wodospadu o wysokości 22 metrów, jednego z najwyższych w Sudetach. Wycieczka do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Powrót do Międzygórza przez tamę wodną - podziwianie zapory przeciwpowodziowej, -wycieczka piesza do rezerwatu przyrody Błędne Skały, najciekawszego zakątka Gór Stołowych - skalnego labiryntu, powstałego w skalnych formacjach piaskowca na skutek działania sił przyrody: czasu, wiatru, lodu, śniegu i deszczu,

- Zwiedzanie uzdrowiska Lądek Zdrój z zabytkową Pijalnią Wód Mineralnych.

-Wyprawa piesza w najciekawszy rejon górski Ziemi Kłodzkiej - masyw Szczelińca  - rejon skalnego miasta zawierającego ostańcowe grzyby i maczugi o niezwykłych kształtach i nazwach - Wielbłąd, Niedźwiedź, Baranek, Ucho Igielne, Sowa, Mamut, Tron Pradziada, tłumnie odwiedzany przez turystów.

- Wycieczka do Skalnego Miasta w Czechach - Adrspasskie, przejażdżka łódką po jeziorku ulokowanym między stromymi ścianami skalnymi, podziwianie formacji skalnych takich jak Kochankowie, Starosta i Starościna, Głowa Cukru, Stołek Karkonosza, Fotel Babuni, Diabelski Most,  Fortepian Karkonosza i wiele innych,

-Wycieczka do Wambierzyc, śląskiej Jerozolimy, największej kalwarii na Śląsku i jednej z największych w Europie.

 

Wypoczynek letni w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej został dofinansowany dla 30 osób ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750,00 zł na każdego uczestnika.